Wykładziny dywanowe, wykładziny PCV

W bankach, szpitalach, szkołach i biurach jako pokrycie podłogowe odporne na ścieranie i ogólnie wytrzymałe stosuje się między innymi wykładziny PCV lub dywanowe.

Wykładziny z PCV, czyli popularnego wciąż polichlorku winylu, są co prawda pokryciem z tworzywa sztucznego, ale nowszej generacji. Dzisiejsze wykładziny PCV maja atest antyelektrostatyczny, zwiększający komfort użytkowania, a także umożliwiający zastosowanie ich w pomieszczeniach z wrażliwymi na wyładowania elektrostatyczne urządzeniami (komputery, diagnostyka w szpitalach i laboratoriach). Wykładziny PCV są też bezpieczniejsze: w większym stopniu odporne na rozprzestrzenianie się ognia i wydzielanie się trujących spalin.

W pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu montuje się także rolkowe lub płytkowe wykładziny dywanowe. Są one wytrzymałe, odporne na ścieranie, a przy tym estetyczne. Wykładziny dywanowe mają bogate wzornictwo, produkowane są w wielu kolorach i odmianach faktur. Wykładziny dywanowe mogą mieć wersję igłową, supełkową lub pętelkową.